Zaadoptuj drzewo zanim będzie za późno

W dniach totalnej masakry polskich drzew za sprawą genialnego miłośnika przyrody Jana Szyszki, chciałem przypomnieć akcję, którą próbowałem zainteresować naszą młodzież w 2012 roku. Niestety bez skutku. Nie żałuję jednak, bo dzięki tej akcji zyskałem nowych przyjaciół, parę niezwykle sympatycznych dziennikarzy, którzy od tej pory co roku odwiedzają Wojcieszyn. W ciągu ostatnich 5 lat (od 2012) wycięto niepotrzebnie tysiące drzew. Były to drzewa przydrożne, które mają zwyczaj czaić się w pobliżu szos i zdradliwie atakować samochody prowadzone przez upojonych prędkością i procentami kierowców. Były drzewa śródpolne dające cień i schronienie ptactwu i innej dzikiej zwierzynie. Były drzewa porastające brzegi rzek, stawów i jezior, które tworzyły z tymi akwenami swoiste ekosystemy będące siedliskami stworzeń latających, pływających, pełzających, bzyczących i wielu innym. Większość żyjących w Polsce drzew jest w stanie dożyć wieku kilkuset lat, ale tylko niektórym to się udaje. Z dziwną i niezrozumiałą dla mnie pasją ludzie ścinają i rąbią wszystko. Odkąd piły mechaniczna są dostępne za niewielkie pieniądze, można powiedzieć – trafiły pod strzechy, masakrowanie drzew stało się ulubionym zajęciem wielu naszych obywateli. Z pasją i zapałem wycinają wszystko, co dożyło kilkudziesięciu lat i ma odpowiednio gruby pień. Podejrzewam, że ta pasja nie byłaby tak powszechna, gdyby drzewa ścinało się siekierami, jak za dawnych czasów. Ale mamy postęp i rżnąć każdy może. Nastały czasy, gdy kilkusetletnie drzewa są rzadkością. Wybudowanie domu, posadzenie drzewa i spłodzenie syna należy podobno do kanonu powinności „prawdziwego mężczyzny”. To dlaczego w Polsce jest tak mało starych domów i rosnących obok równie starych drzew pod którymi dorastają i bawią się kolejne pokolenia? Co powoduje, że ludzie tak łatwo odpalają swoje wspaniałe Stihle i Husqvarny, aby w 5 minut obalić stuletni dąb lub lipę. Do niedawna jedyny problem stanowiło uzyskanie zezwolenia. Formalności były dość proste i żeby uzyskać pozytywną decyzję wystarczyło przekonać urzędnika, że drzewo zagraża bezpieczeństwu ludzi i ich mienia, a poza tym jest chore i rzuca cień. Teraz wystarczy akt własności i chęci, a właściwie niechęć do drzewa. Nikt nie przestrzega i nie kontroluje nielicznych rygorów przewidzianych w kontrowersyjnej ustawie. Przypominam, że od 1 marca nie wolno usuwać drzew z gniazdującymi na nich ptakami, a pod ochroną są większe (powyżej 25 m kwadratowych) zadrzewienia śródpolne i nadwodne.  Na szczęście rząd zapowiedział zmianę chorej ustawy Szyszki.
Oby te zmiany były sensowne i zatrzymały masakrę naszych drzew. Przypominam, na czym polegała akcja „Zaadoptuj drzewo”.

Regulamin akcji „Zaadoptuj drzewo”

(projekt adresowany do wszystkich, głównie młodzieży)

 1. Wybierz drzewo (lub kilka drzew), najlepiej stare; określ jego gatunek, oceń wiek i stan oraz wymiary: obwód pnia (na wysokości 1,20 m), wysokość (metodą porównawczą lub geometrycznie).
 2. Zgłoś drzewo organizatorom akcji wypełniając formularz (zalącznik)
 3. Otrzymaną tabliczkę zamocuj do drzewa w widocznym miejscu.
 4. Zrób zdjęcie i powtarzaj te zdjęcia regularnie o różnych porach roku. Zbadaj historię tego drzewa, kto je posadził i kiedy, czy wiąże się z nim jakaś historia, legenda. Sprawdź, czy nic mu nie zagraża, zwłaszcza, czy nie grozi mu nierozumny człowiek. Może na drzewie jest gniazdo ptaka, jakiego? Może dziupla jest zamieszkana przez wiewiórkę?
  Uporządkuj otoczenie drzewa. Napisz krótki esej o tym drzewie, o jego „korzeniach”, o dziejach, których było świadkiem, o tym, co dla niego zrobiłeś.
 5. Przekaż swoją pracę organizatorom akcji do końca lutego kolejnego roku akcji.
 6. Wszystkie prace będą ocenione i nagrodzone metalowymi tabliczkami do zamocowania na drzewie. Autorzy trzech najciekawszych opracowań, pomysłów i prac plastycznych (fotografii, rysunków itp.) otrzymają tabliczki: „złotą”, „srebrną” i „brązową”, a ich prace zostaną opublikowane na stronie www.wojcieszyn info.
  Wszystkie prace zostaną pokazane na wystawie w  tzw. „świetlicy wiejskiej”, a ich autorzy zostaną umieszczeni na liście „Patronów drzew”.
  Uroczystość wręczenia nagród i otwarcia wystawy będzie się odbywała co roku podczas obchodów „Imienin Wojcieszyna”.
 7. Akcja ma charakter ciągły i będzie prowadzona aż do odwołania. Podsumowanie kolejnego roku akcji, rozdanie nagród dla uczestników i przyjęcie ich do Klubu Patronów Drzew będzie odbywać się zawsze podczas „Imienin Wojcieszyna”.

Regulamin akcji oraz formularz zgłoszenia można pobrać ze strony.

Do pobrania: regulamin_akcji