Wojcieszyn 80

Nasz DOM NAD SKORĄ. Kiedyś nazywał się RANCHO POD STRUSIEM, ale od kiedy nie ma już tych pięknych ptaków, mówimy po prostu „Nasz Dom”, albo „Dom nad Skorą”. Na pamiątkę pozostało logo gospodarstwa – czarny struś (Black Ostrich). Wojcieszyn leży wzdłuż bystrej rzeczki, która nazywa się Skora i której szum słychać u nas, gdy odfiltruje się go od szelestu liści i śpiewu ptaków. Ze żwiru rzecznego można jeszcze dzisiaj wypłukać złoto, z którego niegdyś słynęła Złotoryja.

Dom należy do najstarszych we wsi. Wykuta w piaskowcowym zworniku portalu wejściowego data 1807 dowodzi, że dom był świadkiem burzliwych czasów napoleońskich i powstania Księstwa Warszawskiego. Ten sam rok i inicjały właściciela widnieją nad dwoma kominkami wewnątrz domu. Niewiele młodsze są pozostałe budynki gospodarstwa, które zgodnie z ówczesnym zwyczajem otaczają prostokątne podwórze z czterech stron świata.  Podstawowym budulcem jest piaskowiec, z którego budowano kiedyś większość budynków w regionie Złotoryi. Niepowtarzalny klimat starego, kamiennego domu mogą odczuć nasi goście, którzy przyjeżdżają, aby odkryć tajemnice Krainy Wygasłych Wulkanów, czyli regionu Pogórza Kaczawskiego.
Co można u nas robić? Poza słodkim nicnierobieniem i wylegiwaniem się na Tarasie Słońca, można odkrywać tajemnice historyczne i przyrodnicze, chociaż nie brakuje interesujących tematów kulturowych i kulturalnych. Połączeniem dwóch pierwszych jest niewątpliwie zamek Grodziec zbudowany na szczycie wygasłego wulkanu. Zbieracze minerałów mogą znaleźć agaty, ametysty, jaspisy, a nawet złoto, które do dzisiaj można wypłukać w korytach Kaczawy, Bobru i Skory. Miłośnicy przyrody mogą wędrować po rezerwatach przyrody i parkach krajobrazowych. Znawcy win mogą wybrać się na degustację do pobliskich winnic. W trakcie pobytu można stać się patronem drzewa uczestnicząc w akcji Zaadoptuj drzewo„. Miłośnicy zabytków techniki będą podziwiać stare wiadukty i mosty kolejowe, małe stacyjki, zapory wodne i inne konstrukcje hydrotechniczne. Znawcy architektury nacieszą oczy licznymi pałacami, zamkami, niepowtarzalnymi budowlami szachulcowymi, jak kościoły pokoju w Jaworze i Świdnicy oraz starymi gospodarstwami wiejskimi, jak nasze. Zabytkowe kościoły i cmentarze są także inne niż gdzie indziej. Dolny Śląsk to przecież kraina europejska, gdzie przez wieki ścierały się wpływy różnych kultur i religii. Do zwiedzania bliższych rejonów najodpowiedniejsze są rowery. Polecamy nasze jednoślady, które choć nie najnowsze, dowiozą wygodnie do celu. Drogi są tutaj malowniczo poprowadzone i zapewniają wiele atrakcyjnych widoków. Można przywieźć swoje rowery, które bezpiecznie przechowamy. Nasze gospodarstwo jest szczególnie wygodne dla motocyklistów, którzy mogą przechować swoje maszyny pod wiatą lub w zamkniętym garażu. To idealna baza dla miłośników jednośladów z silnikami i bez oraz dla koniarzy. Okolice można podziwiać z grzbietu konia lub siedząc wygodnie w bryczce. Wieczory można spędzać w sali barowej z kominkiem, na którą przerobiliśmy stajnie o pięknie sklepionym stropie wspartym na dwóch filarach z piaskowca. Na koniec najważniejsze – w Naszym Domu można się naprawdę dobrze wyspać, co docenią na pewno wszyscy zabiegani na co dzień mieszkańcy dużych miast. Można też dobrze zjeść i zabawić się przy dobrej muzyce. Organizujemy Andrzejki i zabawy sylwestrowe.  Więcej informacji o naszym gospodarstwie agroturystycznym można znaleźć na stronie www.blackostrich.eu.

Ewa i Jacek Barciszewscy
Wojcieszyn 80
59-524 Pielgrzymka
tel. 76 8775949, 509 048 891 

Kalendarz wpisów

Grudzień 2018
P W Ś C P S N
« marzec    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31